Krásný den maminky,

            v zimním období se na mě stále častěji obracíte s dotazy, zda můžete s miminkem chodit ven na procházku. Během psaní těchto řádků venku řádí Corona virus, takže se správně ani shlukovat nemá.

Ale podle mě je důležité soustředit se při rozhodování na více faktorů. Rozhodně je důležité stáří miminka. Je rozdíl jít ven s půlročním batoletem a pár dní starým novorozencem. V tomto článku se budu soustředit právě na ty nejmenší housenky – novorozence, přeci jen je to moje hlavní parketa. 

Nedokáži Vám vypsat počet vrstev oblečení na zimu, které máte dát miminku, ale určitě bych se soustředila na to, jaké je venku počasí. Jelikož je zimní období, je mi jasné, že je venku zima. Ale já osobně se soustředím zejména na vítr. Takhle malá miminka by neměla být vystavována žádnému větru! I pro nás dospělé je kolikrát vítr velmi nepříjemný, konkrétně pro mě. Jakmile mě trochu ofoukne, do pár dní jsem nemocná. Natož pro miminko, které si kapuci nenasadí, když na něj fouká.

Mnoho lidí může být v rozporu s mým názorem, někdo Vám doporučí nevycházet v zimě vůbec ven. Ale já si osobně myslím, že je to naprostá hloupost. Dětem čerstvý vzduch opravdu prospívá, stejně jako jízda v kočárku, kdy při drncání děti lépe usínají. A co si budeme povídat, většina z nás si jízdu s kočárkem užívá, takže je to ve prospěch i nás samotných. 

Ale i já jsem realista a vím, co zima dokáže. Zvlášť, když se miminka ještě ani pořádně nehýbou nebo spíš nemohou, jak jsou nabalená. Jako takový orientační bod si dávám mínus pět stupňů. Pokud teploměr ukazuje nižší teplotu, raději doporučuji zůstat doma. 

Další věc, podle které se orientuji, je doba, kterou chcete venku strávit. Pokud Vám je pár týdnů, procházky by měly být krátké, třeba jen hodinkové. Věřte mi, to v zimě opravdu stačí.

Pak je taky velmi podstatné, kam chcete vyrazit. I kdyby nebyla doba s Corona virusem nebo je léto či zima. Nedoporučuji maminkám, aby s malými miminky, které ještě třeba ani nejsou očkována, chodily do nákupních center. A ani tam, kde je veliká koncentrace cizích lidí. Nikdy nevíme, co kdo má v sobě za bacil a myslím, že kolikrát bohatě stačí veliké příbuzenstvo jako zkouška odolnosti imunity malého miminka. 

Všeobecně jsem zastáncem toho, že čerstvý vzduch je velmi důležitý. Pokud máte zdravé donošené miminko, venku je maximálně mínus pět stupňů, cítíte se na to vyrazit ven i s ním, tak to prostě udělejte! Vyražte do přírody, miminko pořádně oblečte a vydejte se s kočárkem načerpat energii někam do přírody, i za jednu hodinku se dá pár kilometříků nasbírat.

A pokud nemáte možnost chodit každý den ven nebo prostě jen chuť, alespoň pořádně větrejte místnost, kde miminko spí a pokud máte balkon, tak i ten se dá skvěle využít na skvělé okysličení.

Snad Vám to moje jedno velké moudro bylo k prospěchu a najdou se tu maminky, které se mnou souhlasí. Krásný den všem maminkám, 

Vaše laktační poradkyně – Bc. Lenka Malá