Zdravím všechny maminky, i ty budoucí. 

Jako téma dalšího článku jsem si vybrala vitamin K. Každým rokem se setkáváme stále častěji s porodními plány. Abych byla přesná, dnes se používá spíše název porodní přání, což je mimochodem mnohem hezčí název. V každém z nich bývá zmínka o způsobu podání tohoto vitaminu. V první řadě bych Vám chtěla vitamin K představit, protože spousta maminek o jeho aplikaci po porodu vůbec netuší. 

Vitamín K, neboli kanavit, je velmi špatně propustný přes placentu a z tohoto důvodu ho má novorozenec nedostatek. Až o 70% méně než dospělý člověk! Díky tomu dochází ke snížení koagulačních faktorů 2,7,9 a 10, proteinu C a S. Tím pádem může dojít k rozvoji krvácivé nemoci novorozence – například spontánnímu krvácení do žaludku v prvních hodinách či dnů po porodu.

I z tohoto důvodu je dostatek tohoto vitaminu velmi důležitý. Když hovoříme o donošeném miminku, které nemá žádné přidružené choroby, jsou zde dva způsoby aplikace- intramuskulární a perorální. U intramuskulárni aplikace se miminku aplikuje velmi tenoučkou jehlou do svalu malé množství vitaminu. Nejedná se o očkování, takže zápřah na imunitní systém je téměř nulový. Nástup účinku je velice rychlý  a pro miminko není nijak zatěžující. Nemusíte pak myslet na pravidelné podávání po propuštění a navíc máte jistotu, že v těle miminka opravdu vitamin je a působí.

U perorální aplikace se jedná o podání vitaminu ústy ve formě roztoku. Je to metoda naprosto neinvazivní a pro miminko naprosto nezatěžující. Byla by ideální v případě, že by miminka nezvracela a neslintala, čímž se často vitamin K dostane z těla ven. S touto komplikací musíme počítat, a proto podáváme kapičky delší dobu a nástup účinku tedy není okamžitý. Do prvního měsíce podáváme jednu kapičku týdně, poté jednu kapku měsíčně do 3 až 6 měsíců věku dítěte.

Maminky, je zcela na Vás, pro jaký způsob se rozhodnete. Přeci jen, stresu po porodu děti mají dost i bez píchání vitamínků. Ale jistota je jistota, no ne? V hlavě budete mít mnoho myšlenek a to poslední, na co budete myslet, je podávání vitaminu K. 

Osobně jsem pro intramuskulární aplikaci, a to ne z lenosti, ale kvůli jistotě. V tomto případě si budu storocentně jistá, že mé miminko vitamin K v těle opravdu má, a to ve správném množství.

Jakou zkušenost či názor máte Vy? 

Vaše laktační poradkyně – Bc. Lenka Malá