Milé maminky, 

Často když za Vámi jezdím domů a Vy mi ukazujete kojení, narazíme hned na začátku na problém, kdy přebalujete.  Proto jsem se rozhodla na svém instagramovém profilu (laktacni_poradkyne) udělat anketu, právě o tom, zda přebalujete před a nebo po kojení. A tam se mi potvrdilo, že velká většina z Vás přebaluje až po kojení. Jenže to je veliká chyba.

Představte si, že se pořádně najíte, máte plné bříško a kdyby jste měly možnost ( moc krásná představa, bohužel né moc reálná, já vím) tak místo toho, aby jste si lehly do postele a odpočívaly by s Vámi začal někdo cvičit. Zvláště novorozenci se potřebují pořádně najíst a být v klidu, aby se jim mléčko v břiše pořádně strávilo. Předcházíte tím i to,  že Vám miminko bude zvracet. 

S dětmi pracuji téměř každý den, takže vím, že 80% miminek se při kojení vyprázdní. Je to dáno tím, že jim při sání více pracuje peristaltika střev. Já jim říkám v dobrém slova smyslu “průtokáči”. Je to zcela běžné a hlavně naprosto v pořádku. A i když se může zdát, že předešlá věta trochu nekoreluje s obsahem článku, není to tak. I v takových případech se doporučuje přebalovat před kojením.

Novorozenec, když se narodí, má ze začátku takzvanou smolku (mekonium). Je černozelená, vazkovitá a vzhledem připomíná ropu. Nezpůsobuje však opruzeniny. Většinou se z těla dostává do 48h po porodu. Pak přichází na řadu stolice, které je kašovitá a žluté barvy. Aby si to maminky uměly lépe představit, vždy to přirovnávám k míchaným vajíčkům. Jen si pak nesmíte při míchaných vajíčkách, naopak představovat stolici novorozence. To by Vám mohly přestat chutnat :D. Tahle stolice už samozřejmě opruzeniny způsobuje, a je mi jasné, že v tom miminko nechcete nechávat po kojení. Proto je důležité, když přebalíte před kojením, dát pořádnou vrstvu nějakého krému proti opruzeninám. Pak v tom miminko nějakou dobu může být a Vy ho přebalíte až cca hodinku po kojení / mléčku. 

Tento článek směřuje hlavně k novorozencům nebo mladším kojencům. Kteří trpí na bolesti bříška nebo hodně zvracejí. Je mi jasné, že dvouměsíční miminko už neusne s plnou plínkou. Taky osobně preferuji nepoužívání žádné kosmetiky na novorozence. Jenže když bych si měla vybrat mezi miminkem, které díky tomu přestane bolet bříško či zvracet a bude spokojené. A mezi miminkem, které raději nebudu mazat abych na něj nedala žádné přípravky ale bude mít obtíže a s tím pak souvisí i jeho zdravotní stav. Nemluvě o mé hrozné psychické stránce bez možnosti pomoci, protože plačící miminko dokáže snad každou maminku dostat do kolen. Tak bych neváhala ani vteřinu a mazala pokaždé. Navíc se jedná o chvilkovou záležitost.

Nikdy by mě osobně nenapadlo, že dokážu napsat takto dlouhý článek o tom, kdy přebalovat. Jenže ze zkušenosti jsem se pro něj rozhodla, protože jsem zjistila, že je velmi důležitý. Článků jak přebalovat, že by se neměly zvedat nožičky moc vysoko nebo čím otírat zadeček miminku, je spousta. Ale článek o tom kdy, jsem pořádně vysvětlený nenašla. Doufám, že Vám tohle dlouhé čtení přeci jen k něčemu bylo, kdyby jste měly nějaké dotazy, neváhejte mě kontaktovat.

Vaše laktační poradkyně – Bc. Lenka Malá