1. Co to vůbec znamená laktační poradkyně?   

Laktační poradkyně je osoba, která Vám pomůže pokud máte nějaké trápení ohledně kojení. Může se jednat o problém s přisáváním miminka, s polohami u kojení, s odstříkáváním mléka, s radami na vyšší tvorbu mléka, taky pomoc s dvojčaty při kojení, přikládání nedonošených dětiček a šikovná laktační poradkyně Vám pomůže taky po psychické stránce, hodně maminek potřebuje jen dodat sebevědomí a ujistit se, že vše dělá správně.

2. Laktačních poradkyň je v regionu malo. Čím to je?

Abych to správně vysvětlila, k této profesi je podle mě velmi důležité mít zkušenosti. Přeci jen se jedná o zdraví malých miminek, které Vám neřeknou co je v danou chvíli trápí. A laktační poradkyní se může stát kdokoliv, kdo absolvuje kurz. Nemusí to být žádný zdravotník, dětská sestra ani porodní asistentka. A to je podle mě bohužel špatně, pak si mnohdy laktační poradkyně nevědí rady a raději toto povolání přestanou dělat. Dále je taky velmi důležité být flexibilní a když maminka potřebuje pomoc, podřídit tomu svůj volný čas a co nejdříve problém vyřešit. Což je taky velmi náročné, pokud třeba máte rodinu. A v neposlední řadě si myslím, že se o této formě pomoci pro maminky málo ví a maminky nás kontaktují až když nějaký problém nastane. Já nebýt laktační poradkyní, hned co bych přišla z nemocnice s miminkem domů, bych si ji už pozvala abych byla ujištěna hned od začátku, že vše co dělám je správně. Nesrovnatelný rozdíl je kojit v nemocnici a kojit v klidu doma.

3. Vaše profese, vzdělání atd.

Já se dětem a těhotným maminkám věnuji již od střední školy. Vystudovala jsem Střední školu zdravotnickou a pokračovala na Vysokou školu Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem na obor porodní asistentky. Mezi tím jsem začala pracovat v Krajske dětské adiktologické ambulanci se závislými dětmi. A již na škole mi nabídli práci na novorozeneckém oddělení v Masarykove nemocnici v Ústí nad Labem. Což pro mě byla nabídka snů a já hned po škole začala pracovat s novorozenci. Ústecká nemocnice patří mezi perinatologická centra, a já rok od roku sbírala zkušenosti s nedonošenými i donošenými miminky. A protože je to práce krásná a mě velmi baví, dodělala jsem si kurz laktační poradkyně v Praze a přidala se do laktační ligy. 

Nyní pracuji na novorozeneckém oddělení na pozici dětské sestry, docházím do Dětské adiktologické ambulance pro děti a dorost, jezdím za maminkami domů jako laktační poradkyně a ještě pracuji v terénním programu v Postoloprtech se závislými klienty.

4. Kde pomáháte nejčastěji mladým maminkám?

Když mě nějaká maminka kontaktuje s prosbou o pomoc, jezdím za nimi výhradně domů. Snažím se samozřejmě aby to bylo co nejdříve a co nejlépe načasované s kojením. Ale nikde jinde se s nimi nestýkám. Je totiž pro mou práci velmi důležité aby se maminky cítily dobře, před nikým se nestyděly a mohla bych je naučit kojit s pomůckami, které mají běžně doma. Navíc není dobré s novorozenci pár dní po porodu cestovat, a nejčastěji mě kontaktují maminky týden až dva po porodu. 

5. V jaké lokalitě jste schopná pomoci? 

Bydlím sice v Ústí nad Labem ale vlastním ke své práci automobil, takže vyrážím po celém Ústeckém kraji. Jezdím poměrně často do malých vesnic v kraji, ale nebráním se vyrazit na pomoc vlastně kamkoliv, kde to je zapotřebí. Jen si ke své běžné hodinové sazbě účtuji cestovné pokud vyrážím mimo Ústí nad Labem.

Kategorie: Rady