Milé maminky, 

Často se mě ptáte, jaká vyšetření čekají Vaše miminka v nemocnici. Zda Vám budou při nich odnášet novorozence, zda je to bude bolet nebo zda je důležité vůbec některá vyšetření podstoupit. 

Pro tento článek jsem si vybrala vyšetření sluchu. Nebo-li screening sluchu – otoakustickych emisi ( OAE ). Je to jedno z vyšetření, které se provádí těsně před propuštěním z nemocnice nebo 2 -3. den po narození. Novorozenec se nikam neodnáší a umožňuje včas zjistit poruchu sluchu u dítěte, které na první pohled zjevné není.. Avšak pro vývoj je velmi důležitý, hlavně v rozvoji pozdějších komunikačních dovedností. 

Jedná o vyšetření neinvazivní, zcela bezbolestné, která trvá pár minut. Nejlépe se provádí právě, když miminko spí. Takže se nikam od matky neodnáší. Do zevního zvukovodu se zavede tenoučká sonda, která vydavá specifické slabé zvuky a přístroj následně zaznamenává odezvu ucha na tyto impulsy. Výsledek se dozvíte okamžitě. 

Vyšetřeni se provádí v obou uších, a muže se stát, že jedno nebo obě uši mohou být takzvaně nevýbavné. Vůbec se toho ale nelekejte, nemusí to hned znamenat, že má Vaše dítě ztrátu či poruchu sluchu. Že je ousko nevýbavné může způsobit několik faktorů. Jedním z nich je, že je miminko právě neklidné. Přístroj je velmi citlivý a opravdu potřebuje ticho i v místnosti, tudíž jakýkoliv  hluk muže zapříčinit nevýbavnost. Nebo častější príčina je, že se ve  středouší nachází zbytek plodové vody, přeci jen je to pár dní po porodu. Pak se musí do jednoho měsíce věku dítěte vyšetření zopakovat u ORL lékaře nebo u foniatra.

Pokud ovšem máte obě ouška kontrolované a výsledek Vám vyšel jako výbavný, je veliká pravděpodobnost, že Vaše dítě slyší dobře. Nicméně ani toto vyšetření nemůže zachytit všechny typy sluchového postižení. Jsou poruchy, která se mohou vyvinout i později. Proto je důležité maminky, aby jste sledovali vývoj sluchu a řeči, pravidelně chodili na preventivní prohlídky k pediatrům, protože ti společně s Vámi, vývoj sledují. 

Je důležité sledovat nejen sluch ale i řeč. Do třetího měsíce po narození reaugeje děťátko na hlasité zvuky – mrknutím, pláčem, probuzením, úsměvem. Od 4-6 měsíce pátrá očima po zdroji zvuku. Do šestého měsíce už děťátko jen nepláče ale začíná se hlasitě projevovat pomocí nejrůznějších zvuků. Reaguje na pocity radosti i odporu – mlaskaní, pískání. Mezi 6-9 měsícem se již snaží napodobovat zvuky kolem sebe, ukazuje na známé hračky, otočí se za zvukem. Kolem prvního roku, již zdvojuje slabiky, rozumí slovům “ ne ne” a “ pá pá”. 

Ale to všechno je uváděno jen v tabulkách, maminky nezapomeňte hlavně, že každé miminko je jiné, vyrustá v jinych podmínkách, má jinou povahu a proto se ke každému dítěti musí přistupovat zcela individuálně. Pokud ovšem máte  nějaké podezření, že by Vaše miminko špatně slyšelo, ihned kontaktujte odborníka – v tomto připadě foniatra ci ORL lékaře. 

Vase laktační poradkyně – Lenka Malá