Milé maminky,
ráda bych Vám představila tento malý zázrak. Měří od 40 do 120cm ale v účinnosti s podporou laktace se měřit rozhodně nedá. Laktace se dá podporovat mnohými způsoby, a jedním z nich je právě pitím této bylinky.


Mezi její účinné látky patří aminokyseliny, hořčiny, třísloviny, saponin, flavónový glykosid a sacharidy. Díky tomu se používá při boji s nadváhou, jako orální antidiabetikum a především na podporu laktace při kojení.


Kojící čaje téměř všechny tuto bylinu obsahují. Problém je v tom, že pouze v malém množství. A z vlastní zkušenosti si troufám tvrdit, že je nejlepší si pořídit ( v jakémkoliv bylinkářství ) sušenou nať, uvařit si čaj ( nechat vylouhovat cca 5 min ) a dvakrát denně tento výluh vypít.


Velmi důležité je však načasování pití tohoto čaje. Pokud by jste ho začali pít moc brzo ( hned po porodu ) prsa by se Vám zduřila, bolela by Vás a mohl by nastat opačný efekt. Proto doporučuji začít s pitím tohoto čaje až tak 3-4 den po porodu. Nebo při náhlém poklesu tvorby mléka při tehdejším bezproblémovým kojení.


Postupně přejít na udržovací kojící čaj. A pak už se vše nechá na novorozenci, který se při správném přisávání sám postará, jak o tvorbu mléka, tak především o dostatečné vyprázdnění prsou.


Snad Vám tento članek pomůže při výběru těch správných bylinek a stane se první volbou při podpoře kojení.

Laktační poradkyně Bc. Lenka Malá